Motivációs levél íráshoz
Hogyan írjunk motivációs levelet?
A motivációs levél vagy kísérőlevél az önéletrajz mellett az írásbeli pályázat másik fontos eleme. Fél oldalnál nem hosszabb és általában három blokkból áll:
- hol találtuk az állásajánlatot,
- miért pályázunk,
- miért tartjuk magunkat alkalmasnak a munkára / milyen erősségeinkre építhet a munkaadó.

Míg a cv száraz tények gyűjteménye, addig a motivációs levél lehet egyénibb. Fontos, hogy ne az önéletrajzunk szöveges változatát írjuk meg motivációs levél néven. Ennek a dokumentumnak a lényege, hogy a munkáltató egy személyes(ebb) képek kapjon rólunk és belső motivációnkról.
Motivációs levél fontos elemei
- Egyediség
Ha extra időt és energiát fektetünk abba, hogy levelünk kiemelkedjen a többi pályázati anyag közül, azzal megnöveljük az esélyét a sikerünknek és ezzel munkaadónk érezheti, hogy komolyan vettük a feladatot.
- Személyesség
Egyrészt ez a levél alkalmat ad arra, hogy belső motivációnkat kifejezzük, másrészt nyugodtan használjuk a HR menedzser nevét a megszólításban, ezáltal is személyesebb lesz a szöveg.
- Rábeszélés
A megszólítást követő első, második mondatnak már bizonyítania kell azt, hogy mi vagyunk a legalkalmasabb jelöltek. Adjunk meg ennek konkrét okát.
- Tömörség
Kevesebb, mint egy oldal hosszúak. A célunk legyen a figyelemfelkeltés és a tapasztalatunk kiemelése – ne ismételjünk az önéletrajzban leírtakat. Levelünk néhány kulcsfontosságú pontot tartalmazzon.
- Nyelvhelyesség
Nézzük át többször is a levél helyesírását, nyelvhelyességét. Már egy-egy szimpla hiba vagy elütés is elég ahhoz, hogy a levelünk a darálóban végezze.
A kiadvány tartalmában foglalt nézetek a szerzők nézetei, azok semmiképpen sem tekinthetők az Európai Bizottság vagy a Belügyminisztérium hivatalos állásfoglalásának, továbbá, az Európai Bizottság és a Belügyminisztérium nem tehető felelőssé az ebben foglaltakért.